Lymfodrenaze plzen, Jana Burešová
 

Lymfatický systém

Cévy lidského těla se rozdělují na krevní cévy, tzn. tepny a žíly, které jsou navzájem široce propojeny pomocí krevních kapilár  a na mízní cévy. Lymfatický systém na rozdíl od krevního nemá žádný hnací motor – pumpu, jako je srdce.
Lymfatické  cévy mají podobnou  strukturu jako cévy krevní, přesto se liší v mnoha strukturálních změnách, které se odrážejí v odlišné fyziologické funkci lymfatických cév. Lymfatický systém je složen z lymfatických kapilár, cév, lymfatických uzlin, kmenů (mízovody) a orgánů (brzlík, mandle, slezina, kostní dřeň a slepé střevo). V lymfatickém systému koluje lymfa (míza). U zdravých jedinců lymfatické cévy nejsou přímo propojeny na systém krevních cév, kromě jejich konečného úseku, hlavních sběrných lymfatických kmenů – hrudní mízovod (ductus thoracicus) a pravostranný hrudní kmen (truncus lymphaticus dexter), které ústí v přechodu krční krajiny v hrudník do pravého i levého soutoku velkých žil – podklíčkové (vena subclavia) a vnitřní hrdelní (vena jugularis interna).

Lymfa (míza)

 Míza vzniká tím, že část krevní plazmy se z vlásečnic dostává do mezibuněčných prostorů, kde tvoří tekuté prostředí pro tkáňové buňky, tzv. tkáňovou tekutinu. Část této tekutiny je produkována i tkáňovými buňkami. Pokud by tkáňová tekutina nebyla opět z tkání odváděna (drénována), došlo by k jejímu hromadění a k postupné zástavě cirkulace.

Z 90% je tkáňová tekutina vstřebávána do krevního oběhu.  Asi z 10% tkáňové tekutiny vzniká míza (lymfa), která je z tkání odváděna mízními vlásečnicemi, slepě začínajícími v mezibuněčných prostorech.

Lymfa je většinou bezbarvá až nažloutlá tekutina, mléčně zkalená odtéká z orgánů trávicího ústrojí. Její složení je proměnlivé a je závislé na úrovni a typu látkové výměny určitého druhu tkáně nebo orgánu, ze kterého míza odtéká. Obsahuje vodu, lymfocyty, bílkoviny, ionty, hormony, železo, vápník, měď, vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K). Míza odvádí z tkání tekutinu, vstřebané látky, odpadové produkty látkové výměny a svým složením se podílí na udržení stálosti vnitřního prostředí tkání a orgánů. Bílé krvinky (lymfocyty), které lymfa obsahuje, se podílejí na obranných reakcích organismu proti cizorodým látkám, infekčním činitelům a také pomáhájí likvidovat i buňky nádorové !