- V průběhu docházení na lymfodrenáže je důležité více pít, nejlépe čistou vodu, aby se Vaše tělo lépe očistilo od škodlivin a zároveň se doplnily tekutiny, které se během procedury a po ní vyloučí ledvinami.
- Po skončení procedury je vhodné odpočívat a více pít, tělo potřebuje na čištění klid, často Vás větší únava, pocit žízně a ospalost k tomu sama navede. Každý reagujeme různě, někdo je unavený více, někdo méně, jiný je naopak plný energie, přesto však není vhodná větší tělesná aktivita, domácí práce a sport v den, kdy se vrátíte z lymfodrenáže domů.
- Následující den a dny, kdy lymfodrenáž nenavštívíte, je pohyb naopak žádoucí, protože pohyb lymfy nám nejvíce zprostředkovává pohyb svalů, zejména dvojhlavého lýtkového. Proto je pro rozpohybování lymfatického systému vhodná chůze, nejlépe svižnější, pokud lze, plavání, jízda na kole, poweryoga.
- Jako doplněk ke zlepšení cirkulace mízy je vhodný např. čaj Lymfodren, Lymforegen, zázvor, salátová okurka, meloun, ananas, grep, kořenová zelenina – hl. petržel. A pak z bylinek heřmánek, jalovec, kopřiva – pouze 3 týdny a pokud užíváte diuretika, raději kopřivu vynechte, aby ztráta tekutin nebyla příliš velká a nevyplavilo se z těla příliš mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků, popř. nedošlo k dehydrataci. Pozor, užívání určitých léků se s některými bylinkami nesnese – účinek léků se může snižovat nebo naopak zvyšovat, neváhejte se proto raději poradit se svým lékařem nebo lékárníkem ! Jedná se zejm. o citrusy – zvyšují účinek léků na vysoký tlak, gingko biloba zesiluje účinky Warfarinu, třezalka tečkovaná mění účinky desítky léků – velmi nebezpečná v kombinaci s antidepresívy!
- Po několika návštěvách (je to individuální, každý reagujeme jinak) můžete pociťovat drenážovanou oblast jakoby lehčí, pohyblivější, méně bolestivou – pokud bolí, kůže vypadá v této oblasti zdravěji, oblečení a obuv bývá volnější. Vše záleží na Vašem aktuálním zdravotním stavu, lécích, které užíváte, fyzickém i psychickém stavu, pitném a pohybovém režimu, jídelníčku (dostatek čerstvé stravy s dostatkem ovoce a zeleniny bez konzervantů, ochucovadel, polotovarů,uzenin, smažených jídel, ,,jedovatých“ limonád a nadbytku škrobů, cukrů a tuků).
- Bohužel v naší tolik uspěchané době zde hraje negativní roli i stres, nedostatek spánku (vyplavujeme do krve větší množství kortikoidů – hormonů kůry nadledvin, které nám způsobují otoky a tím má lymfatický systém ještě více práce).
- Jestliže trpíte otoky nohou, je vhodné nosit kompresi v podobě punčoch nebo podkolenek (předepisuje lékař každých 6 měsíců), které nasadíte ráno, než vstanete z postele a po každé lymfodrenáži – její efekt potom přetrvává déle.
- Pokud máte zaměstnání, kde převážně sedíte nebo stojíte, uleví Vám poloha, kde jsou nohy výše, než je srdce, zlepší se tak návrat žilní krve a lymfy k srdci. Ideální je alespoň na 10 – 15 minut opřít nohy kolmo o zeď, v případě, že se u Vás nevyskytuje stav, kdy je nevhodné zvyšovat tlak v oblasti krku, hlavy (např. zvýšená činnost štítné žlázy, prodělané operace hlavy a krku, vysoký krevní tlak, zelený zákal, špatně průchodné krkavice apod.) a onemocnění srdce.
- Alkohol a kouření – bezprostředně po proceduře jsou nevhodné, v ostatní dny je lepší oboje výrazně omezit !
- Otoky zvětšuje a zhoršuje pobyt v horkém prostředí jako je sauna, horká pára, dlouhodobé stání při vaření a pečení, horké léto. Je to dáno tím, že teplem se všechny cévy rozšiřují, proto se pokud možno nesprchujte příliš teplou vodou, která navíc ještě kůži nadměrně vysušuje.
- Péče o kůži – aby se zachoval ochranný kyselý plášť pokožky a zabránilo se jejímu porušení a alergizaci, jsou proto nejvhodnější mycí prostředky a krémy s vyznačeným pH do 5,5. Suchou pokožku je třeba dostatečně promašťovat, tím k sobě nepropustí případnou infekci tak snadno.
- Máte – li diagnostikovaný lymfedém, ať už z příčin primárně postiženého lymfatického systému, nebo sekundárně po operacích, úrazech, infekcích (růže, spála aj.), onkologické léčbě s ozařováním, při žilním onemocnění atd. – je to onemocnění chronické, potřebuje stálou péči a kontroly stavu lékařem – lymfologem!